Tere, raamatubuss!

Ratastega Raamatud raamatubuss on Eesti esimene mobiilne raamatupood. Kindlasti ei ole ta päris esimene maailmas, aga sellegipoolest on tegemist mitte laialt levinud kontseptsiooniga.

Kuidas raamatubussi idee sündis, te küsite? Hea küsimus!

Minu nimi on Annette ja olen Ratastega Raamatud raamatubussi asutaja ning väga suur raamatute austaja. Raamatud on püha - nende eest tuleb hoolitseda, neid hoida, ja mis kõige tähtsam, neid tuleb lugeda!

Mul oli unistus ükspäev päris oma raamatupood avada, aga tahtsin teha midagi teistmoodi. Rahva Raamat ja Apollo on juba tehtud, mina tahtsin midagi nunnut, omamoodi.
Kuigi olen tavaliselt väga hea unega, siis mais 2021 oli mul üks unetu öö, kui kohe mitte ei suutnud uinuda. Ja mida teeb üks kahekümnendates inimene sellises olukorras? Surfab sotsiaalmeedias!
Küll aga seekord juhtusin ühele Instagrami kontole (@daisychainbookco), kus nägin pilti Kanadas toimetavast raamatubussist. See oli minu suur AHHAAA moment. Teadsin kohe, et see ongi see, mida ma olen otsinud. Ja siit idee sündiski.

Ideest reaalsuseni

Idee jäi natukeseks ajaks idee tasandile. Ei osanud kuskilt otsas alustada ja kui nüüd päris aus olla, siis väga ei julgenud ka. Mina, bussijuht? Päevatöö kõrvalt lisaprojekt? Kust ma selle aja ja raha võtan?

22 juuli 2021 oli üks ilus suveõhtu ja läksin sõbranna Kätlyni juurde veinitama. Rääkisin talle oma ideest, näitasin pilte ja unistasin kõva häälega. Ja tuleb välja, et sõbrannadega unistuste jagamine võib viia väga praktiliste lahendusteni. Käts pakkus välja, et selline idee on ju ideaalne Hooandja projektiks. Tegemist on kultuuri edendava ja uudse kontseptsiooniga, miks mitte proovida. Aitäh, Käts!

Läks taas paar kuud mööda, sest kust otsast nüüd ikkagi pihta hakata? Mul ei ole ju mitte midagi peale mõtte, mida inimestele tutvustada?
Tegime Kätsiga (ja tema ilgelt nunnu koera Pacoga) promovideo, kus tutvustasime ideed ja nii saigi Hooandja projekt lõpuks üles. Paari kuuga saime kokku vajaliku summa, mida kasutada bussi ostmiseks. Aitäh kõigile toetajatele!

Bussi renoveerimine

Tegemist ei ole tutika bussiga ja seega tuli ta kõigepealt ülevaatusele saata - oh üllatust, milline uhke remondiarve! Aga pole hullu, oluline on, et saaksime ohutult veereda.

Mul oli oma nägemus, milline bussi lõpptulemus peaks olema - kodune, kutsuv, soe, vintage. Vaimusilmas nägin väikest istekohta.
Bussi peamiseks ehitajaks sai minu isa, kellel oli endal alati soov ehitada matkabussi. Siiani polnud see soov täide läinud ning raamatubussi ehitamine andis võimaluse osaliselt sarnane projekt läbi viia. Jõudu tööle!
Tegin valmis joonised, seletasin oma nägemust. Õnneks on mul väga asjalik isa, kellel hakkasid kohe mõtted lendama, saime katusele päikesepaneeli, väga maitsekad lahendused nii lae kui seinte ja riiulite jaoks. Küll aga polnud see lihtne protsess!
Ehitusmaterjalidega oli sellel ajal niru seis, kõik oli kallis ja laod tühjad. Generaator ei tulnud kohale. Aeg muudkui läks...ja avamispidu oli juba kalendris!

Ehitasime bussi lõpuks mitu kuud ja ega ta päris esimeseks hooajaks valmis ei saanudki. Aga sellest pole ju viga! Kõige olulisemad on ikkagi raamatud.

Samal ajal kui mehed bussi ehitasid, tegelesin mina raamatute kogumisega. Ratastega Raamatud raamatubussis on peamiselt kasutatud raamatud, mida saame müüki panna läbi annetuste. Selleks, et bussis midagi müüki oleks panna, tuli kõigepealt piisavalt raamatuid kokku koguda. Tänaseks on meil kokku üle 2000 raamatu, kõik bussi isegi ei mahu!

Avamispidu ja esimene suvi

Buss sai ametlikult rattad alla 1. juulil 2022. Tähistasime seda avamispeoga, kus huvilised said bussi külastada ja raamatuid osta, esines improtrupp kIPMPROose ja pakkusime süüa-juua. Küll oli äge!
Päev enne avamispidu oli buss veel täitsa poolik. Töötasime poole ööni, et buss valmis saada ning raamatud said sisse alles 1. juuli hommikul kell 6. Parem hilja kui mitte kunagi, eks.

Juba 2. juulil vurasime oma esimesele üritusele, SetoFolgile. Hommikul vara asusin Setomaa poole teele, küll oli tore päev ja päris esimest korda rahvale bussi tutvustada oli väga uhke tunne.

Juulis külastasime Võnge festivali, augustis käisime Haapsalus Õunaia improõhtul ning sügisel veetsime paar pühapäeva Tallinnas mängutänavatel laste seltsis. Esimene hooaeg oli rahulik ning eesmärgiks oli bussi inimesteni viia. Loomulikult müüsime ka päris palju raamatuid, kuid peamine oli ikkagi Ratastega Raamatud nime tutvustamine.
2023 hooaeg tuleb tempokam. Meie tegemistega saab end kursis hoida meie kodulehel ja sotsiaalmeedias. Kohtumiseni!
Tagasi blogisse

Jäta kommentaar

Kommentaarid lähevad enne avaldamist kinnitamisele.